SEO – ( Search Engine Optimization ) , ” Arama Motoru Optimizasyonu “

Search Engine Optimization

Arama motorları, internete açılan penceredir. Araştırdığımız, fikir sahibi olmak istediğimiz her şeye bu pencereden bakıyoruz. Google, Yahoo, Bing, Yandex, Ask gibi arama motorlarında, her gün milyarlarca arama yapılıyor ve milyonlarca web sitesi bu trafikten pay almak için yarışıyor.

Arama motorlarında yaptığımız aramalarda, genellikle ilk sayfada listelenen sitelerden ( % 90 oranda ilk sıradakine ) birine gireriz. Bu sitelerin ilk sayfada listelenmelerinin sebebi, arama optimizasyonu yani “SEO” bakımından güçlü olmalarıdır.

Bir web sitesinin yapılma amacı, sitede paylaşılan içeriğe trafik yani ziyaretçi çekmektir. Bu durumda her webmaster, sitesinin arama motorlarında ilk sayfalarda listelenmesi için SEO çalışması yapmak durumundadır. Bu sistem, beraberinde SEO danışmanlığı diye anılan sektörü doğurmuştur. Teknik bilgisi olmayan site sahipleri, bu kişiler tarafından sitelerine optimize çalışmaları yaptırmaktadırlar.

SEO, bir web sitesinin olmazsa olmazıdır. Siteyi işletebilmek için arama motoru optimizasyonu şarttır. Bunun bir alternatifi yoktur. İnternet mecrasında milyonlarca site, aynı alanlarda rekabet etmektedir. Her biri anahtar kelimelerinde ilk sayfalara yerleşebilmek, yerini koruyabilmek için altyapısını ve içerik kalitesini SEO standartlarına göre oluşturmaktadır.

Seo çalışması yapan uzmanlar, Google kriterlerini baz alırlar. Bunun sebebi , hepinizin tahmin ettiği gibi, en popüler arama motoru olmasıdır. “SEO nedir? “ sorusuna verilebilecek en güzel cevap da budur aslında: Popülerlik. Bir şeyin popüler olması neye bağlıdır diye düşünürsek de, SEO’nun nasıl yapıldığına cevap arıyor olacağız. Evet, bu soruya verdiğiniz tüm cevaplar siteleriniz için de geçerli.

Bu makalemde “ SEO Nedir?” sorusuna cevap vermeye çalıştım. Güncel Seo teknikleri ile ilgili yapacağımız paylaşımları takip ederek, bu alanda kendinizi geliştirebilir ve sitelerinizi besleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status