Sarımsak Tüketmenin Önemli Faydaları Nedir?

Sarımsak, sağlıklı beslenme veya kilo verme programınızı destekleyebilir. Çok lezzetli olduğu için, az miktarda herhangi bir yağ veya kalori vermeden yemeğinize lezzet katabilirsiniz. Sarımsak, sodyumun kesilmesine çalışıyorsanız, ancak yine de tatmin edici bir tada sahip yiyecekler istiyorsanız, tuz yerine kullanılabilir.

Sarımsak, binlerce yıldır hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Aslında, sarımsakların tıpta kullanımına ilişkin İncil referansları vardır. Bazı kaynaklara göre, Hipokrat çeşitli hastalıklar için sarımsak reçete etti ve erken Olimpiyat sporcuları ilk “performansı artıran” ilaç olarak sarımsak kullandı.

Ayrıca Bakınız: Havucun Faydaları

Peki sarımsak bugün size nasıl yardımcı olabilir? Bazı insanlar sarımsak tüketmenin soğuk algınlığınızı daha hızlı iyileştirmeye, yaraları azaltmaya, akne tedavisine yardım etmeye, sivrisinekleri kovmaya ve hatta saçınızın dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, bu faydaların hiçbiri kanıtlanmamıştır.

Sarımsak konusunda bazı araştırmacılar, bu yiyeceğin tüketimi ile olumlu sonuçlar arasında bazı olumlu ilişkiler bulmuşlardır. Potansiyel faydaları şunları içerir:

  • Bağışıklık geliştirme
  • Anti-kanser özellikleri
  • Antioksidatif faydalar
  • Kolesterol düşürücü faydalar
  • Gelişen kan basıncı

Sarımsak tüketiminizi artırırsanız, tüm bu faydaları deneyimlemeyi bekleyebilir misiniz? Hayır. Bilim adamları, sarımsak ile bu faydalar arasında doğrudan bir neden-sonuç ilişkisi kurmamıştır. Aslında, bazı çalışmalar sarımsak faydalarının abartıldığı sonucuna varmıştır.

Ancak sarımsak ucuz olduğundan ve beslenmenize başka şekillerde fayda sağlayabildiğinden, genellikle beslenmenize eklemenin hiçbir zararı yoktur. Uzmanlara göre, sarımsak muhtemelen çoğu insan için güvenlidir.

Ayrıca Bakınız: Rokanın Faydaları

Yaygın sorular

Sarımsak bir bitki mi?

Hayır. Sarımsak gerçekten bir bitki ya da baharat değildir. Bazıları sarımsağı bir sebze olarak adlandırır, ancak bu keskin tada sahip olan yiyecekler herhangi bir kategoriye düzgün bir şekilde girmez.

Sarımsak aslında zambak ailesinin bir üyesidir. Doğru, bu keskin yiyecek, ilkbaharda görmeye alışık olduğunuz uzun güzel çiçeklerle aynı aileden geliyor. Zambaklar gibi, sarımsak soğanları da yer üstünde büyüyen ve aşağıda uzanan köklerle yeraltında büyür. Yediğimiz kısım ampul. Soğan, pırasa ve arpacık soğan da zambak ailesinin üyeleridir.

Sarımsakları doğradığımda gözlerim neden yanıyor?

Sarımsak, gözlerinizin sulanmasına neden olabilecek bir enzim içerir. Sarımsağı dilimlediğinizde veya doğradığınızda enzim salınır. Ellerinize alır ve gözlerinize ellerinizle dokunursanız, hafif tahrişe neden olabilir ve gözleriniz sulanabilir.

Sarımsak kabuğu yenilebilir mi?

Hayır. Tariflerinize sarımsak eklemeden önce sarımsakların kabuklarını çıkarmalısınız.

Sarımsak seçmenin ve saklamanın en iyi yolu nedir?

Markette sarımsak seçerken, yumuşamaya başlayan sarımsakları satın almaktan kaçının. Eve geldiğinizde, oda sıcaklığında saklayın. Plastik poşetler kullanmaktan kaçının ve sarımsakları daha uzun süre taze tutmak için ağzı bağlı tutun.

Alerjiler ve Müdahaleler

Sarımsak, yaygın bir baharat alerjisi tetikleyicisidir. Kaynağa göre, “alerjik reaksiyon baharatlardan nefes alıp vermekten, yemek yemekten veya dokunmaktan kaynaklanabilir. Semptomlar hafif hapşırmadan anafilaksi olarak bilinen yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon olabilir. “

Bir baharat alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru teşhis ve yönetim planı için doktorunuza danışın.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status