Roka Yemenin Sağlığımıza Yararları Nelerdir?

Rokadaki besinler vücudun kardiyovasküler, sinir ve sindirim sistemlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve diğer sağlık yararları da sunar.

Rokanın Faydaları

Kanser Riskini Azaltır!

On yıllardır, araştırmalar, yüksek miktarda turpgiller tüketmenin, özellikle akciğer kanseri ve kolon kanseri olmak üzere kanser gelişme riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Turpgillerdeki sebzelerdeki glikozinattaki yararlı bileşik, pişirme yoluyla bozulabilir. Roka nadiren pişirildiğinden, yediğinizde daha fazla glukozinat alırsınız.

Kemik Sağlığını Artırır!

Yüksek K vitamini içeriği nedeniyle, roka iyileştirilmiş kalsiyum emilimi ile kemik sağlığını iyileştirir ve osteoporozun önlenmesine katkıda bulunur.

Diyabet Komplikasyonlarını Azaltır!

Roka gibi yapraklı yeşil sebzeler, özellikle diyabetli insanlara faydalı olabilecek bir antioksidan olan alfa-lipoik asit içerir. Bu bileşik, daha düşük glikoz seviyelerini arttırır, insülin duyarlılığını arttırır ve oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önler.

Ayrıca Bakınız: Brokolinin Faydaları

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır!

Yeşil yapraklı ve turpgillerdeki sebzeler üzerine yapılan birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, bu sebzelerden daha fazlasını tüketen insanlarda yaklaşık %16 oranında azalmış kardiyovasküler hastalık insidansı bulmuştur.

Alerjiler

Tıbbi literatürde, özellikle mevsimsel (polen) alerjisi olan kişilerde, rokaya nadiren alerji bildirilmiştir. Potansiyel veya mevcut bir gıda alerjisi hakkında endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Roka Zararları ve Yan Etkileri

Bazı kan inceltici ilaçların alımı, K vitamini bu ilaçlarla etkileşime girdiği için yaklaşık olarak her gün K vitamini yüksek olan yiyecekleri almanız önemlidir. Beslenmenize roka eklemeden önce, bunu sağlık uzmanınızla görüşün.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status