Mangonun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Merak Edilenler

Mangodaki vitaminler çeşitli sağlık yararları sağlar.

Mango Yemek Faydalı Mı?

Hücre İşlevini Geliştirir!

C vitamini vücuttaki hücre sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. C vitamini bağışıklık sistemi fonksiyonu, güçlü bağ dokusu ve sağlıklı kan damarı duvarları için gereklidir.

C vitamini eksikliği nadirdir, ancak yetersiz miktarda vitamin almak zayıf yara iyileşmesine, eklem ağrısına ve aşırı durumlarda tedavi edilmezse ölümcül olabilen iskorbütlere neden olabilir.

Sıvı Dengesine Yardımcı Olur!

Mangodaki potasyum (ve sodyum eksikliği) kan basıncını ve vücut sıvı dengesini, özellikle plazma hacmini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Yetişkinlerin her gün en az 2.600 miligram potasyum (kadınlar için) ila 3.400 miligram potasyum (erkekler için) tüketmeleri önerilir. Tek bir mango porsiyonu 277 miligram sağlar.

Hücre Hasarına Karşı Korur!

Mangolar ayrıca antioksidan bileşikler olan quercetin, mangiferin ve norathyriol içerir. Antioksidanlar, vücudunuzun hücrelerini serbest radikallerden (uzmanların kanser, ateroskleroz ve diğer hastalıkların bir nedeni olabileceğine inandıkları) zararlardan korumaya veya geciktirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Elmanın Besin Değerleri

Antienflamatuar Faydalar Sağlar!

Mango’nun sağlık yararlarını araştıran çalışmaların gözden geçirilmesi, meyvenin antioksidan, antienflamatuar ve antikanser özellikleri sağladığını belirledi.

Çalışma yazarları, mango’nun “çok yönlü biyokimyasal eylemleri ve sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle herkesin diyetine dahil edilmesi gereken bir meyve” olduğunu yazdı.

Diğer Avantajlar

Mango aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır. Normal görme, sağlıklı cilt, üreme sağlığı ve normal hücre gelişimi için A vitamini gereklidir.

Ayrıca Bakınız: Greyfurtun Sağlığımıza Faydaları

Alerjiler

Araştırmalara göre, mango alerjen profili karmaşıktır. Mango ile kaju, fıstık ve papaya gibi diğer yiyecekler arasında mango alerjisi ve çapraz reaktivite gösterilmiş olabilir.

Ayrıca, özellikle zehirli sarmaşıklara duyarlı olanlar mango ile çalışırken dikkatli olmalıdır. Örneğin Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji (ACAAI), mango zehirli sarmaşık ile aynı botanik ailede olduğu için, mango derisine dokunmanın bazı insanlarda reaksiyona neden olabileceğini bildirmektedir.

Ağacın özü ve mango meyvesinin kabuğu, zehirli sarmaşık döküntülerine neden olan yağ olan urushiol içerir. Bununla birlikte, mango meyvesinin posası urushiol içermez. ACAAI, zehirli sarmaşıklara karşı duyarlıysanız, başka birinin meyveleri soyması önerilir. Kabuğuna maruz kalmazsanız, meyveleri zarar vermeden yiyebilmelisiniz. Ayrıca zehirli sarmaşıklara karşı duyarlıysanız bir mango ağacının altında uykuya dalmanın iyi bir fikir olmadığını belirtiyorlar.

Ayrıca Bakınız: Havuç Yemenin Sağlığımıza Faydaları

Mango için en yoğun sezon seçtiğiniz mango türüne göre değişir. Çoğu çeşit ilkbahar ve yaz aylarında sonbahar ve kış aylarında birkaç çeşit mevcuttur.

Bölgenizde taze mango yoksa, dondurulmuş, konserve ve kavanozlu mango da sıklıkla mevcuttur. Bununla birlikte, bazen eklenmiş tatlandırıcılar (meyve suyu gibi) ile paketlenirler. Bu, meyvenin beslenme gerçeklerini önemli ölçüde değiştirecektir.

Örneğin, popüler bir konserve mango markası, (kabaca) yarım fincan porsiyon başına 26 gram karbonhidrat ve 25 gram şeker sağlar. Meyve ağır şurup içinde paketlendiğinden, eşdeğer bir porsiyon taze mangodan çok daha fazla şeker içerir.

Taze mangoya en sağlıklı alternatifi arıyorsanız, ilave şeker içermeyen dondurulmuş meyveleri arayın. Bazı konserve ve kavanozlanmış çeşitler de şurup olmadan paketlenebilir, ancak genellikle daha pahalıdır.

Son olarak, kurutulmuş mango bir seçenektir. Ancak meyve kurutulduğunda şeker daha konsantre hale gelir. Bazı kurutulmuş mangolar da şekerle toz haline getirilebilir, böylece porsiyon başına daha fazla karbonhidrat ve daha fazla şeker tüketirsiniz.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status