Kombucha Çayı Nasıl Yapılır?

Kombucha Çayı Hazırlanışı

Kombucha çayı genellikle aşağıda verilen malzemeler kullanılarak yapılır:

  • Filtrelenmiş su
  • Siyah / yeşil çay (torba veya gevşek yaprak) Şeker (Stevia veya ksilitol yok)
  • SCOBY – (bakteri ve maya simbiyotik kültürü)
  • Lezzetini arttırmak amacıyla ikinci bir fermantasyon için otlar, meyve ve baharatlar eklenebilir.

Kombucha yapmak için, bir tencerede dört bardak arıtılmış suyu ısıtın. Şekeri bu sıcak su ile birleştirin. Şeker eriyene kadar karıştırmaya devam edin.

Tencereye çay ekleyin ve SCOBY (mantar, bakteri ve maya simbiyotik kültürü) eklenmeden önce soğumaya bırakın. Su, çayı demleyecek kadar sıcak olmalı, ancak kaynamasına gerek yoktur. Karışımı 68-85ºF’ye soğutun. Aktif bir kombucha SCOBY ekleyin.

Bu karışımın bozulmadan, doğrudan güneş ışığından, 8-30 gün beklemesine veya tadını almasına izin verin. Kombucha fermantasyonları ne kadar uzun olursa, tadı o kadar az tatlı ve sirke gibi olur.

SCOBY yukarı çıkabilir veya dibe batabilir; her ikisi de iyi çünkü yeni kültür her zaman en üstte oluşacak.

Bu karışımı hava geçirmez bir kaba aktarın. Birkaç gün daha fazla şeker bırakın. Ne kadar uzun kalırsa, o kadar fizikleşir. Şekerli çay SCOBY’yi besler ve sağlık dostu bakteri kolonilerinin büyümesine yardımcı olur. Bu noktada, otlar, baharatlar veya meyve gibi lezzetler eklenebilir.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status