Kentsel Dönüşümde Faizsiz Kredi Müjdesi Geldi!

Bakan tarafından yapılan açıklamayla birlikte kabule dilen Kentsel Dönüşüm yasasıyla neticesinde binasını yenilemek isteyenler için faizsiz kredi müjdesi verildi.

Yeni yasa ile birlikte deprem için alınan bir tedbir olarak kentsel dönüşüm Özhaseki tarafından açıklandı. Bu yasa kapsamında kendi binasını bizzat kendi bütçesi ile değiştirmek isteyenler için hiçbir faiz uygulanmadan kredi imkanı sunulacak.

Özhaseki tarafından İller Bankası’nın kentsel dönüşüm bankasına dönüştürüleceği belirtildi. Böylelikle bakanlık kapsamında 21 tesisin satılacağı duyuruldu. Bu doğrultuda kazanılacak neredeyse 2 milyar TL gelir de kentsel dönüşüm için harcanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı son açıklamalar ile binaları depreme karşı daha dayanıklı hale getirmeye yönelik bu yasa kapsamının hızlı bir şekilde hayata geçmesi amacıyla alınan kararları açıkladı.

Deprem, ülkemiz için bir gerçek ve deprem gibi doğal afetler için önceden alınan önlemlerin hayat kurtardığını hatırlamak hayat kurtarır. Geçmişte meydana gelen depremlerde, depreme dayanıksız çürük binaların birçok insanın yaşamını yitirmesine neden olduğuna hepimiz şahit olduk. Özellikle 17 Ağustos depreminden sonra depreme karşı tedbirler daha bir önem kazandı. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizin neredeyse %66’sı deprem riski taşıyor. Yani ülkemizin yarısı deprem riski altında diyebiliriz.

Yeni kentsel dönüşüm yasasında verilen desteklerin başında binasını yenilemek isteyenlere faizsiz kremi imkanı bulunuyor. Yine geçmiş yıllarda olduğu gibi kira yardımı da devam ediyor. Bina bitene kadar 36 aya kadar destek verilen 800/900 TL aylık kira ücreti sürüyor. Yine, kendi binasını yenilemek, kentsel dönüşüme uygun standartlarda yenilemek isteyenler bankalardan faiz alıyorsa, yüzde 4 faizine destek olacak. Ancak yeni yasa ile daha büyük oranda katkı sağlanması amaçlanıyor. Kısacası finans bulunacak faizi karşılanacak. Yüzde sıfır faiz ile finans desteği verilecek. Bu destek şahısların yanı sıra belediyelere de sağlanacak.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status