Havuç Yemenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir? 5 Faydası

Havuç tüketiminin olumlu sağlık etkileri büyük ölçüde karotenoid içeriğine (A vitamini) atfedilebilir. Havuç ayrıca kendi faydalarını sunan iyi miktarda lif sağlar.

Havuç Tüketmenin Yararları

Kardiyovasküler Sağlığı Destekler!

Havuç, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar davranışları olan birkaç fitokimyasal içerir. Havuçlardaki polifenollerin kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşüren safra sekresyonunu arttırdığı gösterilmiştir.

Havuçtaki lif de kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, havuçlar, kan basıncı seviyelerini düşürdüğü bilinen iyi bir potasyum kaynağıdır.

Görmeyi Korur!

Havuç, lutein ve zeaksantin de dahil olmak üzere mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Bu bileşikler retinada birikme eğilimi gösterdiğinden, görme kaybının yaygın bir nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemede özellikle yararlıdır.

Düzenli havuç ve diğer turuncu sebzelerin tüketimi, gözlerinizi yaşlanma ve çevresel hasar etkilere karşı korumanın iyi bir yoludur.

Diş Sağlığını İyileştirir!

Yaşlı bir Japon popülasyonunda diş kaybı oranını değerlendiren bir çalışma, havuçtan daha yüksek beta karoten alımının diş sorunlarına karşı koruyucu olduğunu buldu.

Çalışma, havuç, kabak, yapraklı yeşillikler ve pirinçte düşük, uygun diş bakımı eksikliğine rağmen dişlerin sağlamlığı için faydalıdır.

Havuçların düşük şeker içeriği, C vitamini gibi faydalı vitaminleri ile birlikte diş eti sağlığını iyileştirebilir ve koruyucu etkiler sağlayabilir.

Bilişsel Düşüşü Önler!

Havuçların diş sağlığına için faydalarına dikkat çeken aynı çalışma, bu beslenme düzenini bilişsel faydalarla da ilişkilendirmiştir. Daha fazla havuç ve diğer besleyici sebzelerin alımı demans riskini azaltır gibi görünmektedir.

Genel sağlıklı beslenme alışkanlığının bir parçası olarak pişmiş ve çiğ havuç yemek, yaşla birlikte keskin kalmanın proaktif bir yoludur.

Kanser Riskini Azaltır!

Havuçtaki A vitamini DNA’yı kansere yol açabilecek oksidatif hasardan korur. Havuç, her biri çeşitli seviyelerde ve tipte antioksidanlara sahip sarı, turuncu, kırmızı ve mor dahil olmak üzere birçok renkte gelir.

Turuncu havuçlar yüksek beta karoten, lutein içindeki sarı havuç, likopen içindeki kırmızı havuç ve antosiyaninlerde mor havuçtur. Mor havuç ekstraktının kolon hücrelerini oksidatif DNA hasarına karşı %20’den fazla koruduğu gösterilmiştir. Farklı renkli havuçlardaki antioksidanlar, kanseri önlemeye yardımcı olmak için vücutta çalışır.

Alerjiler

Havuç gıda alerjileri nadirdir ancak mümkündür. Huş ağacı polenine alerjiniz varsa, oral alerji sendromu adı verilen havuçlar tarafından tetiklenen bir çapraz reaktivite yaşayabilirsiniz.

Semptomlar maruziyetten hemen sonra veya bir saat sonra ortaya çıkabilir. Havuç veya oral alerji sendromuna alerjiden şüpheleniyorsanız, endişelerinizi tartışmak için bir doktora başvurun.

Havuç Zararları ve Yan Etkileri

Havuçların tehlikeli yan etkilere neden olduğu bilinmemektedir, ancak çok miktarda yerseniz, karotenemi adı verilen zararsız bir durum geliştirmek mümkündür. Karotenemi, yüksek miktarda beta karoten tüketiminin neden olduğu cildin sararmasıdır.

Havuç, kayısı, mango, papaya ve beta karoten bakımından zengin diğer gıdalar cildi sararmaya neden olabilir. Bu etki, bireyin beta karoten tüketimini azaltmasından kısa bir süre sonra kendini düzeltir.

Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı, mor ve siyah renk seçeneklerine sahip havuç çeşitlerini bulabilirsiniz. Havuç genellikle taze olarak satın alınır, ancak donmuş veya konserve de bulunabilir. Rendelenmiş havuç, salatalara ve sandviçlere kolay bir eklentidir.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status