Hamilelikte Unutkanlık Normal Mi? Neden Olur?

Hamilelikte unutkanlık problemleri yaşanır mı? Sebepleri nelerdir? Ne gibi sonuçları vardır? Kalıcı hasarlar bırakır mı?

Sizde bu sorularınıza yanıt bulamıyorsanız okumaya devam edin!

Hamilekikte unutkanlık problemi çok sık karşılaşılan bir problemdir. Oldukça yaygın olan bu problem bazı hamileliklerde hafif bazılarında ise daha belirgin gözlenebilir.

Nedeni ise aslında birçok şeydir. Hamilelik döneminde kaygılar artar. Doğumu nerde yapacağınızı, nasıl bir doğum olacağını, bebeğinizin sağlık durumunu düşünmek sizi kaygılandırır. Bunun dışında aklınız devamlı birşeylerle meşguldür. Bebeğinize kimin bakacağını, odasını nasıl süsleyeceğinizi, neler almanız gerektiğini düşünürsünüz. Bunlar hamileliğin aslında keyifli yanlarıdır fakat aklınızı devamlı meşgul eder. İşte kaygılarınız, devamlı birşeyler hakkında kafa yormanız ve tabiki hamilelikte değişen hormonlarında etkisiyle unutkanlıklar baş göstermeye başlar.

Sonuçlarına değinecek olursak anne adayının sinirli olmasına ve kendine zaman zaman kızmasına

neden olabilir. Bu gibi durumlarda anne adayının hassas olduğu noktalarla ve unutkanlığı ile alay edilmemeli aksine bu durumun ne kadar normal olduğu anlatılmalıdır. Ayrıca güven ortamı oluşturulması da bu hususta önemlidir.

Kalıcı hasarlara rastlanmaz. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra belirli bir süre bu unutkanlık durumu devam edebilir fakat birkaç ay içinde herşey normale dönecektir.

Hamilelik unutkanlığı diğer bir ifadeyle hamilelik aklı ortaya çıkmışsa kendi kendinize bazı küçük önlemler alarak bu ayların en azından hafif geçmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, hergün yapılacaklar listenizi buzdolabının üstüne yapıştırarak başlaybilirsiniz. Ya da evden çıkarken kontrol etmeniz gerekenleri ev kapısının hemen yanına iliştirerek güvenliğinizide sağlayabilirsiniz. Devamlı uyusuk ve miskin halde olmamaya çalışın. Çünkü bu durumda beyninizi gereksiz bir şekilde uyuşturacaktır. Kısa yürüyüşler yapmanız, temiz hava almanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Son olarak önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Unutkanlığınıza bitkisel çözümler önerenler olabilir fakat bunlara itibar etmeyiniz. Çünkü birçok bitkisel ürünün hamilelikte kullanımı hakkında kesin bilgi yoktur. Yan etkiler hamilelik gibi hassas dönemlerde büyük ve kalıcı etkilere sebep olabilir.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status