Greyfurtun Sağlığımıza Faydaları Nelerdir? 5 Madde

Greyfurttaki vitaminler sağlığımıza çeşitli faydalar sağlar. Bunlara örnekler şöyledir:

Yara İyileşmesi!

Vücuttaki yara iyileşmesi için C vitamini gereklidir. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, C vitamini takviyesi ile doku onarımının ve yara onarımının daha hızlı gerçekleştiğini göstermiştir. Ancak araştırmacılar, bu faydanın vitamin eksikliği olmayanlar için geçerli olup olmadığından emin değiller.

Göz Sağlığını Teşvik Eder!

Greyfurtta bulunan A vitamini normal görme için önemlidir. A vitamini yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (AMD) tedavisinde de rol oynayabilir. Çalışmalar, A vitamini, C vitamini ve diğer besinleri içeren takviyeleri almanın, gelişmiş AMD geliştirme riskini %25 azaltabileceğini göstermiştir.

Diğer uzmanlar, göz sağlığı için önemli anahtar besinlerin diyet kaynaklarını araştırdı. Yayınlanmış bir çalışmada greyfurt ve greyfurt suyu anahtar beslenme kaynakları olarak listelenmiştir.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir!

Pembe greyfurt, ona güzel pembe tonunu veren antioksidan likopeni içerir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, likopen açısından zengin bir beslenmenin prostat kanseri riskini azaltabileceğini öne sürdü. Ancak C vitamini ve kanseri önleme konusu sıcak bir şekilde tartışıldı ve araştırmacılar bu faydanın C vitamini takviyeleri veya daha fazla C vitamini gıdası tüketip tüketemediğinden emin değiller.

Kalp Sağlığını Destekler!

Araştırmalar greyfurt yemenin kandaki düşük LDL (“kötü”) kolesterol ve artmış HDL (“iyi”) kolesterol seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Aşırı kilolu yetişkinlerde kan basıncının düşürülmesine yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler risk hastalığı faktörlerini inceleyen araştırmacılar, greyfurt tüketimini, yaban mersini, nar ve elma gibi diğer meyvelerin tüketimini araştırdı.

Yayınlanmış bir derlemede, çalışma yazarları diğer meyvelerin kalp sağlığı açısından daha büyük faydalarla ilişkili olduğu, ancak genellikle meyve tüketiminin hipertansiyon, dislipidemi, diyabet ve aşırı kilo veya obezite gibi ilgili durumların modüle edilmesine yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

Enflamasyonu Azaltır!

Greyfurtlar, flavonoidlerin bir alt sınıfı olan flavanonları içerir. Flavonoidlerin anti-enflamatuar, anti-trombojenik, antidiyabetik, antikanser ve nöroprotektif aktiviteler sergilediği gösterilmiştir.

Alerjiler

Narenciye alerjisi raporları vardır, ancak durum nadir olarak kabul edilir. Bu nedenle greyfurt alerjileri mümkündür, ancak olası değildir. Narenciye alerjiniz varsa greyfurttan kaçınmalısınız.

Greyfurt Zararları ve Yan Etkileri

Statin adı verilen lipit düşürücü (kolesterol düşürücü) ilaçlar alırsanız greyfurt yememeli veya greyfurt suyu içmemelisiniz. Bunlar bazı ilaçları içerebilir.

Greyfurtta bulunan bileşikler, vücudunuzun bazı statinleri emmesine yardımcı olan bağırsaklarınızdaki enzimlerle etkileşime girebilir. Müdahale, kanınızdaki statin ilaç seviyelerini etkileyebilir.

Greyfurt, vücutta belirli ilaç türlerinin özelliklerini değiştirmek için hareket eden furanokomarinler adı verilen bir bileşik sınıfı içerir. Greyfurt, antihistaminikler, tiroid replasman ilaçları, doğum kontrolü, mide asidi bloke edici ilaçlar ve öksürük baskılayıcı dekstrometorfan gibi ilaçlarla kontrendike olabilir.

Ek olarak, kan basıncı ilaçları greyfurt ile etkileşime girebilir. Greyfurt tüketirseniz, buspiron, kortikosteroidler ve bazı organ nakli reddi ilaçları gibi anti-anksiyete ilaçları da daha az etkili olabilir.

Bu ilaçlarla greyfurt alınması vücudun ilaçları anormal şekilde metabolize etmesine neden olabilir. Herhangi bir ilaç alırsanız, greyfurtunuzu beslenmenizin düzenli bir parçası haline getirmenin güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status