Ev Reçeli Satmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ev Reçeli Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

Evde hazırlayacağınız konserve reçelleri, eş dosta satarak ek gelir elde etmeniz mümkündür. Ancak bazı esnaf ve firmalar aracılığıyla bu reçellerin ticaretini yapmak istiyorsanız, bazı sorumlulukların da bilincinde olmalısınız.

Etiketli reçel konservelerinin satışı için gıda düzenlemelerini bilmeli ve Sağlık Bakanlığı denetiminde Türk Gıda Kodeksi Tebliğine uygun şekilde işinizi resmiyete dökmelisiniz. Ancak size kefil olan aracı firmaların talepleri doğrultusunda da reçellerinizi pazarlayabilirsiniz.

İşi bilen ve profesyonel insanlarla irtibat kurarak veya ortaklık yaparak tüm riskleri gözden geçirmeli, usulüne göre ev yapımı reçellerinizi satmalısınız. Yoksa hakkınızda açılacak bir hukuk davası sizleri büyük zararlara uğratabilir.

Türk Gıda Kodeksi Tebliği’ne göre; geleneksel reçellerde meyve oranı en az yüzde35 ve pH aralığı 2,8 – 3,5 olmalıdır. Aynı zamanda reçellerinizin muhafaza, depolama, taşıması da belirli hijyen kuralları dahilinde yürütülmelidir. 

Ayrıca Bakınız: Evde Reçel Yapıp Satmak Para Kazandırır Mı?

Ev Yapımı Reçelleri Etiketleme

Evde pişirilen reçelleri konservelere aktardıktan sonra, gıda düzenlemeleri ve etiketlenmelerine dair bazı hususları bilmeniz gerekir. Ürününüze dair kısa ve net bilgiler veren bir etiketleme yapmalısınız. Reçelinizin içerisinde bulunan meyve oranı, şeker ve su miktarını yazmalısınız.

Reçelinizin içerdiği maddeler etikette yer almalıdır. Ayrıca reçelinizin içerisinde alerjen etken yaratacak gıdalar varsa, bunları net bir şekilde belirtmelisiniz.

Reçelinizin dolum ve son kullanma tarihi de etikette bulunmalıdır. Reçellerinizin üzerinde yer alması gereken etiketleri profesyonel bir yardım alarak ya da kendiniz oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Evde Reçel Yapıp Satmak

Reçellerinizin Reklamını Yapın

Reçellerinize güveniyorsanız ve daha fazla insanın reçellerinizle tanışmasını istiyorsanız, reklam yapmanız şarttır. Örneğin; bazı etkinliklere ve sergilere katılarak reçellerinizin tanınmasını sağlayabilirsiniz. Ya da internet sitelerine, gazetelere ve farklı mecralara vereceğiniz reklamlar ile reçellerinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status