Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Burun boşluğunu ikiye bölen, kemik ve kıkırdaktan oluşan duvarın sağa veya sola, bazı durumlarda ise her iki tarafa eğilmesine burun kemiği eğriliği denir.

Burun Kemiği Eğriliği Sebepleri

Burun kemiğinin eğriliği, genel olarak kırılma, buruna, yüze darbe ya da yüz ve kafatası iskeletinin oluşumu sırasında ikisinin birbirine orantısız gelişimi ile meydana gelir.

Burun Kemiği Eğriliği Semptomları

Yukarıda bahsettiğimiz veya başka nedenlerden dolayı burun kemiği eğri olan kişilerin en sık şikayeti burnun ağrıması oluyor. Burunda ağrı daha çok geceleri meydana geliyor. Aynı zamanda baş ağrıları, çabuk yorulma, burundan salgı, öksürük ve horlama gibi belirtiler de görülür. Burundaki kemik orantısızlığı büyük ölçüdeyse hastalar ağızla solunum yapmaya mecbur oluyorlar ve bu da kirli, tozlu ve soğuk hava kütlesinin ağız boşluğuna dahil olarak faranjit, tonzillit, laringit, rinit ve diğer birçok hastalıkların oluşmasına ortam sağlamaktadır. Burun kemiğinin eğilmesi listelenen hastalıkların oluşumunda rol oynamakla birlikte, sinüzit, sesin değişimi ve ayrıca, oksijen alımı zorlaştırdığı için bronşiyal astıma, yaşlı kişilerde kalp – akciğer hastalıklarının gelişmesine yol açabilir.

Burun Kemiği Eğriliği Teşhis

Tanı çoğu zaman hastanın şikayetlerine ve rinoskopi ( burunun iç muayenesi ) gözlemine göre konulur. Radyografi ve bilgisayar tomografi (BT) muayenelerinin de yapılması teşhisi ve eğriliğin karakterini netleştirmek ve belgelemek için oldukça önemlidir. Ek olarak, burunun hava iletkenliğini kontrol etmek için rinomanometri yapılabilir.

Burun Kemiği Eğriliği Tedavisi

Önemsiz derecede pürüzler hastayı rahatsız etmediği halde, özel tedavi gerekmez. Ancak listelenen semptomlar ve komplikasyon riski ortaya çıkarsa ameliyat kaçınılmazdır. Bu işlem temelde içeriden yapılır ve burada prensip eğilmiş kemik ve kıkırdak bölümlerini hariç tutmaktan ibarettir. Üretilen parçacıklar nispeten ayrı olsa da, onları düzelterek yerine getirilmesi sağlanır.

Çok fazla eğilmiş kemikler ise kaldırılır. İşlem hem yerel, hem de genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyattan sonra genellikle solunum restore edilir ancak burada önemli olan, solunumu zorlaştıran ek solunum yolu hastalıkları olup olmadığının saptanması ve onların da zamanında tedavisinin yapılmasıdır.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status