Burun Kanaması Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Burun kanamaları kulak burun boğaz bölümlerinde en çok rastlanan şikayetlerden biridir. Her yaş grubunda rastlanabilen burun kanaması, hem dahili, hem de harici sebeplerden meydana gelebilmektedir.

Burun Kanaması Sebepleri

Burunun kapsamında büyük ve yüzeyi bulunan damarlar vardır. Özellikle burun çeperinin ön kısmında buruna gelen damarların birleştiği bir bölgedeki çıkıntılarda daha fazla damar olması sıkça kanamaların yaşanmasına yol açıyor. Böylece kanama kaynağı, esasen bu iki nokta sayılır. Peki burun kanamasının dahili ve harici sebepleri nelerdir?

Dahili sebeplere, buruna çarpan darbeleri, burun çeperi çarpıklığını, burun mukoza kurumasını, burundaki inflamatuar süreçleri (alerjik rinitler vb. ) , sinüzitleri, tümörleri ve burnun yabancı bir cisimle teması örnek gösterilebilir. Aynı zamanda sürekli hapşırma, öksürme ve burun silmeye neden olan üst solunum yolları enfeksiyonları da kanamaya neden olabilmektedir.

Harici sebeplere ise yüksek kan basıncı, kan hastalıkları ( pıhtılaşmanın bozulması, lösemi vb. ), Bağırsakta kurtların olması, bazı ilaçların yan etkileri vb. örnek verilebilir.

Burun Kanaması Teşhis

Burun kanamaları sırasında ilk şart, nedeni ne olursa olsun kanamanın durması beklenmelidir. Kanama durduktan sonra hastanın muayenesi yapılmalıdır. Kanamanın nedeni ile ilgili şüpheleri gidermek için ilk olarak kan basıncı ölçülmeli, kanın pıhtılaşması, trombositlerin miktarı ve protrombin indeksi denilen göstergeler kontrol edilmelidir. Ek olarak, yukarıda sayılan diğer nedenleri ayrıt edebilmek için de yüzün radyografi veya bilgisayar tomografisi yapılmalıdır. Kan hastalıkları, alerji ve bağırsak kurtlarının olup olmadığını kontrol etmek için çeşitli denemeler yapılabilir.

Burun Kanaması Tedavisi

Bazen burun kanamaları kendi kendine, ya da hastanın burnunun ucunu sıkması ve soğuk kompres uygulama yapması ile durabilir. Ancak kanama bu tür uygulamalarla yine de durmazsa veya tekrar ederse doktor muayenesi zorunludur. Kanamayı kesmek için çoğu zaman tamponlar ve burundaki damarların ve kimyasalların elektrik akımı yardımıyla yakılması yöntemine başvurulabilir.

Şu anda çeşitli tampon türleri bu konuda oldukça fayda sağlamaktadır ve genellikle, tampon burunda 48 saat tutulduktan sonra kanama durabilmektedir. Ayrıca, eğer kanama burun kırığı, burun çeperinin eğriliği veya buruna sokulan yabancı cisimler sonucunda meydana geldiyse, uygun işlemler yapılarak kanama nedenleri giderilir. Ağır durumlarda ise cerrahi işlem yaparak nispeten büyük damarların bağlanması işlemi uygulanır.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status