Ahududu Reçeli Tarifi

En çok sevilen reçellerden biri olan ahududu reçeli özellikle de tatlılar açok yakışmaktadır. Hamarat hanımlar mutfaklarında ahududu reçeli yaparak  sevdikleri ile birlikte bu reçeli kahvaltılarında tüketebilirler. Orman meyvelerinden biri olan ahududu reçelinin hazırlaması oldukça basittir. Genellikle marketlerin dondurucu bölümlerinde bulunur ve marketten satın almış olduğunuz dondurulmuş ahududularla reçel yapabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa mevsiminde taze ahududu kullanarak da reçelinizi mutfağınızda pişirebilirsiniz.

Ahududu reçelinden bir kaşık tattığınızda damağınızda yoğun bir ahududu tadı bırakır. Ahududu reçeli yapılışı oldukça pratik olması ile birlikte daha önce reçel denemeyen bayanlar da başlangıcı ahududu reçeli ile yapabilirler. Kahvaltı sofralarında reçeli çok seven ve ihmal etmeyen bayanlar, bu reçeli kısa sürede pişirebilirler. Ahududu reçelinin en cezbeden yanı da rengi olsa gerek. Koyu kırmızı rengi ve taneleri ile çok lezzetli bir kıvama sahiptir. Sizler de bu koyu kırmızı rengi ile iştah açan bu lezzetli reçeli kendi mutfağınızda  hazırlayıp ailenize sunabilir, kahvaltı sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Ahududu; bir diğer adıyla da “frambuaz” orman meyvesidir. Yaz ve sonbahar aylarında dalından toplanır. Bu meyve vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bunun yanı sıra birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. 100 gram ahududu meyvesi ortalama 50 kaloridir.

Ahududu Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 kg ahududu
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 kg toz şeker

Ahududu Reçeli Yapılışı

  • Taze ahududu ile reçel yapacaksanız ahududuların hepsini bol suda yıkayın. Suyunu almak için süzgece koyun ve birkaç dakika suyunun süzülmesini bekleyin. Dilerseniz dondurulmuş ahududu da kullanarak da pişirebilirsiniz. Bunun için öncesinde çözdürün.
  • Yıkanan ahududuları hepsini reçel tenceresine alın. Üzerine şekeri ilave edin ve şekere yatırmış olduğunuz ahududuları buzdolabına koyun. Bir gece şekerde dinlendirin. Ertesi gün ahududular suyunu salmış olacaktır.
  • Ertesi gün ahududuları buzdolabından çıkarın ve reçel tenceresini orta ateşte kaynamasını bekleyin.
  • Ocakta kaynamaya başlayan ahududu reçelinin altını kısarak ağır ağır koyulaşarak kıvamını almasını bekleyin.
  • Reçeliniz yavaşça kaynarken bir yandan da yüzeyinde pembe köpükler oluşur. Bu köpükleri tahta kaşık ile her seferinde almayı unutmayın.
  • Koyu bir kıvam alan ahududu reçelini kontrol ederek hazır ise ocaktan almadan önce taze limon suyu sıkın. Reçel bir taşım daha kaynasın.
  • Reçelinizi sıcaklığı ile kavanozun içerisine koyun ve kavanozun etrafını silin. Kapağını sıkıca kapatın ve ardından reçel kavanozunuzu ters çevirin.

Kendi mutfağınızda elinizin lezzetini de katarak hazırlamış olduğunuz ahududu reçeli 12 saat boyunca dinlendirin. Sonra serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapın

Ad Blocker Tespit Edildi

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Refresh
DMCA.com Protection Status